O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


"Zielona Stolica Europy"

 

Komisja Europejska zachęca europejskie miasta do ubiegania się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w latach 2012 i 2013. Ostateczny termin składania wniosków upływa 1 lutego br. Tytuł Zielonej Stolicy Europy ma służyć promocji miast, które oferują najwyższy komfort życia w połączeniu z rozwiązaniami urbanistycznymi przyjaznymi środowisku naturalnemu.

Czyste powietrze, parki i brak zanieczyszczeń, wysoka jakość życia, pomysły na przyjazne miasto - rozpoczęła się rywalizacja o tytuł miasta przyjaznego środowisku na lata 2012 i 2013. Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury będzie wybierać na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto.

Pierwszym takim miastem będzie w 2010 r. stolica Szwecji Sztokholm, rok później tytuł przejmie niemiecki Hamburg. Nagroda będzie przyznawana miastu, które wykaże udokumentowany rejestr osiągnięć w dziedzinie standardów środowiskowych i jest zaangażowane w poprawę stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Zielona Stolica Europy powinna być dla innych miast europejskich wzorem do naśladowania oraz źródłem inspiracji i dobrych praktyk.

Miasta do naśladowania

Koncepcja Zielonej Stolicy Europy pojawiła się po raz pierwszy w maju 2006 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza w Tallina (Estonia), Jüri Ratasa. Pomysł ma na celu poprawę środowiska w europejskich miastach, a tym samym środowiska jako całości.

Około 80 procent Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, dlatego odgrywają one kluczową rolę w poprawie środowiska i jakości życia swoich mieszkańców. Nagroda jest zachętą dla miast do wzajemnego inspirowania się i dzielenia najlepszymi praktykami w ramach przyjacielskiego współzawodnictwa. Miasta stają się dla siebie nawzajem wzorami do naśladowania.

Zdrowe życie w mieście

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany miastu, które całościowo poprawiło stan środowiska miejskiego poprzez konkretne działania, takie jak:

  • Współpraca i partnerstwo władz, mieszkańców, środowisk biznesowych oraz innych zainteresowanych stron mające na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście;
  • Wdrażanie rozwiązań w zakresie zrównoważonego transportu;
  • Zakładanie i powiększanie parków i terenów rekreacyjnych;
  • Nowoczesne podejście do gospodarki odpadami;
  • Innowacyjne rozwiązania w zakresie ograniczania poziomu hałasu;
  • Zintegrowane podejście do gospodarki miejskiej mające na celu osiągnięcie pozytywnych długoterminowych skutków.

Sposób i czas składania wniosków

Kandydatury do nagrody Zielona Stolica Europy mogą zgłaszać wszystkie miasta powyżej 200 tys. mieszkańców. W krajach, gdzie nie ma miast o takiej populacji, prawo do wzięcia udziału uzyskuje największe miasto.

O tytuł Zielonej Stolicy Europy mogą ubiegać się miasta z krajów UE, kraje kandydujące (Turcja, Chorwacja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii) a także kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Liechtenstein).

Ostateczny termin składania wniosków na lata 2012 i 2013 upływa 1 lutego 2010 roku. Szczegółowe informacje dotyczące terminów i warunków można znaleźć na stronie: www.europeangreencapital.eu



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami