O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   



AKTUALNOŚCI Z UNII EUROPEJSKIEJ:



Debata na temat budżetu UE

 

W całej Europie gospodarstwa domowe podsumowują swoje wydatki i koncentrują się na priorytetach. Rezygnujemy z luksusów i inwestujemy w to, co naprawdę ma znaczenie dla naszej przyszłości.




Poprawa warunków korzystania z rynku energii

 

Państwa członkowskie UE będą musiały stosować wszystkie przepisy unijne w zakresie energii, tak aby klienci mogli w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje im rynek wewnętrzny.




Parytety w zarządach największych europejskich spółek?

 

W nowym wniosku legislacyjnym Komisja Europejska określiła cele dotyczące osiągnięcia większej równowagi płci w zarządach największych europejskich spółek.




CARS 2020 – na rzecz silnego, konkurencyjnego i zrównoważonego europejskiego przemysłu samochodowego

 

Przemysł motoryzacyjny, z którym związanych jest 12 mln miejsc pracy, ma ogromne znaczenie dla dobrobytu Europy i tworzenia miejsc pracy. W perspektywie 2020 r. UE musi utrzymać światowej klasy przemysł samochodowy, który produkuje najbardziej energooszczędne i najbezpieczniejsze pojazdy na całym świecie oraz zapewnia miliony miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji.




Wciąż trudna sytuacja gospodarki UE

 

Krótkoterminowe perspektywy gospodarcze dla UE i strefy euro nadal cechuje niepewność. Jednak w 2013 r. PKB ma stopniowo zacząć rosnąć, a w 2014 r. – umacniać się.




Komisja proponuje ruch bezwizowy dla obywateli 16 państw wyspiarskich

 

Obywatele 16 państw wyspiarskich będą wkrótce mieli możliwość wjeżdżania do strefy Schengen bez konieczności posiadania wizy. Stworzy to nowe możliwości tak dla UE, jak i dla obywateli tych 16 państw, oraz przyniesie im korzyści.




Jesienna prognoza Komisji na lata 2012-14: gospodarka nadal w trudnej sytuacji

 

Krótkoterminowe prognozy gospodarcze dla UE pozostają obarczone niepewnością, choć w 2013 r. oczekuje się stopniowego powrotu na ścieżkę wzrostu PKB, który powinien się dalej umocnić w 2014 r.




Działania w dziedzinie klimatu: Komisja wnioskuje o znaczące zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych

 

Komisja Europejska wykonała dziś ważny krok w kierunku realizacji długoterminowych celów ochrony klimatu, przedstawiając wniosek o znaczną redukcję emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. Emisje fluorowanych gazów cieplarnianych, powodujące efekt cieplarniany do 23 000 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, wzrosły o 60 proc. od 1990 r. - w tym samym czasie emisje wszystkich pozostałych gazów cieplarnianych zmalały.




Polityka wizowa w służbie wzrostu gospodarczego w UE

 

W przyjętym dzisiaj komunikacie strategicznym Komisja analizuje, w jakim stopniu wdrożenie i rozwój wspólnej polityki wizowej mogłyby przyczynić się do wzrostu gospodarczego w UE poprzez ułatwienie turystom z państw trzecich podróżowania do UE.




Europejska agenda cyfrowa: Decyzja Komisji toruje drogę technologii 4G w Europie

 

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o dodaniu kolejnych 120 MHz do pakietu widma radiowego dostępnego dla technologii 4G, takich jak LTE (z jęz. angielskiego Long Term Evolution), wokół pasma 2 GHz. To pasmo jest aktualnie wykorzystywane wyłącznie na potrzeby UMTS (Uniwersalnego Systemu Telekomunikacji Ruchomej), bezprzewodowego systemu znanego pod nazwą sieci 3G.




Bezpieczniejsze samochody po 1 listopada 2012 r.

 

Nowe samochody w UE staną się znacznie bezpieczniejsze dzięki unijnym przepisom nt. wymogów bezpieczeństwa dla nowych typów pojazdów, wchodzącym w życie 1 listopada 2012 r.




Komisja przyjęła program prac na 2013 r.

 

KW swoim przemówieniu o stanie Unii Europejskiej wygłoszonym 12 września prezydent Barroso przedstawił ambitne plany dotyczące przyszłości UE. Nadrzędnym celem pozostaje przywrócenie wzrostu gospodarczego w UE.




KE pozywa Polskę i Słowenię do Trybunału

 

Komisja Europejska pozywa Polskę i Słowenię do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących wewnętrznego rynku energii.




Transport kolejowy: Komisja pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w związku interoperacyjnością kolei

 

Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z niedopełnieniem obowiązku zgłoszenia krajowych środków transpozycji dyrektywy 2011/18/UE w sprawie interoperacyjności systemu kolei.




Ubóstwo: Komisja proponuje nowy Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

 

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu zapewniającego pomoc osobom najbardziej potrzebującym w UE. Fundusz wspierałby programy państw członkowskich, które zapewniają żywności dla osób najbardziej potrzebujących oraz odzież i inne podstawowe artykuły osobom bezdomnym oraz dzieciom w trudnej sytuacji materialnej.




Transport lotniczy: Komisja pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości w związku z opłatami lotniskowymi

 

Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z niedopełnieniem obowiązku wdrożenia wspólnych przepisów dotyczących opłat lotniskowych.




Dwudziestolecie instrumentu finansowego LIFE i podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody

 

Wczoraj wieczorem w Genk w Belgii obchodzono podwójne dwudziestolecie podjęcia dwóch głównych inicjatyw w ramach polityki UE w dziedzinie środowiska.




Środowisko: osiem miast ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” w 2015 r.

 

Upłynął już termin składania zgłoszeń do konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” w 2015 r. O nagrodę ubiegają się następujące miasta




Bezpieczeństwo konsumentów – informacje o produktach wycofanych z rynku na całym świecie dostępne w jednym portalu!

 

Konsumenci coraz częściej robią zakupy na rynkach światowych − zarówno w sieci, jak i w tradycyjnych sklepach. Dlatego chcą mieć pewność, że produkty niebezpieczne nie przejdą niezauważone przez system kontroli.




Śródlądowe drogi wodne a ochrona przyrody: nowe wytyczne

 

Komisja wydała właśnie nowe wytyczne w sprawie żeglugi śródlądowej i ochrony przyrody, aby wesprzeć ten ważny sektor w stosowaniu prawodawstwa UE w zakresie środowiska naturalnego.




W ramach programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców udzielono wsparcia ponad 2600 przedsiębiorcom

 

W przededniu zaplanowanego na 15–21 października Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) realizacja programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców osiągnęła znaczący etap: ponad 2600 przedsiębiorców uzyskało wsparcie ze środków programu w ramach ponad 1300 wymian zorganizowanych do chwili obecnej między początkującymi i doświadczonymi przedsiębiorcami.




UE zatwierdza przyznanie 500 mln euro na rzecz programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących na 2013 r.

 

Komitet zarządzający ds. wspólnych organizacji rynków przegłosował dziś przyznanie środków finansowych UE na rzecz programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących na 2013 r.




Jagnięcina podhalańska z unijnym certyfikatem

 

Komisja Europejska wpisała na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych kolejny polski produkt – jagnięcinę podhalańską




Dziesięć lat istnienia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej – nadal bez rezultatów

 

Jednolita europejska przestrzeń powietrzna, sztandarowy projekt mający na celu trzykrotne zwiększenie przepustowości i zmniejszenie o połowę kosztów ruchu lotniczego, nie przynosi oczekiwanych rezultatów.




Coraz więcej krajów europejskich obniża lub blokuje wynagrodzenia nauczycieli

 

Szesnaście krajów europejskich obniżyło lub zablokowało płace nauczycieli w związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej.




Zapobieganie upadłościom przez zwalczanie opóźnień w płatnościach

 

Niewypłacalność prowadzi do utraty 450 000 miejsc pracy w UE oraz zaległych należności w wysokości 23,6 mld EUR rocznie. Na problemy z płynnością wynikające z opóźnień w płatnościach skarży się 57 proc. przedsiębiorstw w Europie, co oznacza wzrost o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku.




Tabela wyników rynku wewnętrznego: państwa członkowskie poprawiły swoje wyniki

 

W czasie kryzysu jednolity rynek ma zasadniczą rolę do odegrania w podźwignięciu Europy ze stagnacji gospodarczej. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia celów polityki jest terminowa transpozycja dyrektyw.




Komisja łączy siły z przedsiębiorstwami, organizacjami środowiskowymi i uniwersytetami w celu promowania rozwiązań związanych z klimatem

 

Connie Hedegaard – komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu – zainaugurowała dziś ogólnoeuropejską kampanię komunikacyjną we współpracy z ponad 70 organizacjami z całej Europy.




Rewolucja przemysłowa przywraca Europie przemysł

 

Europa musi odwrócić spadek znaczenia przemysłu w XXI w., aby zapewnić trwały wzrost, stworzyć wartościowe miejsca pracy i sprostać wyzwaniom społecznym, z którymi się mierzymy.




Europejska agenda cyfrowa: największe banki, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i rządy łączą swoje siły w przeprowadzanym w całej UE ćwiczeniu symulującym cyberatak

 

Setki ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego z całej UE testują dziś swoją gotowość do zwalczania ataków cybernetycznych podczas trwającej cały dzień symulacji przeprowadzanej w całej Europie.




Akt o jednolitym rynku II: dwanaście działań priorytetowych na rzecz nowego wzrostu gospodarczego

 

W 2012 r. przypada dwudziesta rocznica utworzenia jednolitego rynku. Wiele udało się osiągnąć. Dla europejskich konsumentów jednolity rynek oznacza większy wybór i niższe ceny. Obywatelom jednolity rynek zapewnia możliwość swobodnego podróżowania, zamieszkania i podjęcia pracy tam, gdzie pragną.




Azyl i migracja: KE chce chronić dzieci pozbawione opieki

 

Co roku tysiące pozbawionych opieki małoletnich przybywa do Europy w poszukiwaniu nowej przyszłości. Większość z nich ucieka przed wojną, konfliktami lub innymi trudnymi warunkami życia. Niektórzy stracili podczas tej ucieczki swoich bliskich.




Noc Naukowców: imprezy w 350 miastach dla młodych miłośników kosmosu

 

Można czekać 75 lat, by zobaczyć na niebie ślad komety Halleya, ale czy wiesz, że można taką stworzyć samemu w ciągu zaledwie kilku minut? Wystarczy zmieszać jednodniowy suchy lód, wodę, błoto i kilka innych składników – i już otrzymujemy własną kometę.




Europejski Dzień Języków: od koktajli językowych w Budapeszcie po grę miejską w Warszawie

 

Jutro, 26 września, w całej Europie obchodzony będzie Europejski Dzień Języków. Wśród atrakcji przygotowanych z tej okazji znajdą się, między innymi, wielojęzyczna sesja „speak-datingu” w Pradze, „world café” w Sofii, konkurs rapowania w Åarhus i komponowanie „koktajli” z języków europejskich w Budapeszcie, wieczór poezji obcojęzycznej w Cardiff i „łaźnie językowe” w 30 bibliotekach w Berlinie, a także trwający nie dzień, lecz cały tydzień program imprez w naszym kraju.




24. Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej wyłania przyszłych liderów

 

Znamy już laureatów corocznego 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), są wśród nich Polacy. 16-letni Jakub Nagrodzki z Warszawy jest zdobywcą nagrody głównej w dziedzinie chemii, dwie pozostałe nagrody główne przyznano uczestnikom z Irlandii i Austrii za projekty w dziedzinach fizyki i inżynierii.




Coraz młodsze dzieci rozpoczynają naukę języków obcych

 

Dzieci w Europie rozpoczynają naukę języków obcych w coraz młodszym wieku: zgodnie z opublikowanym przez Komisję Europejską sprawozdaniem większość uczniów zaczyna uczyć się języka obcego w wieku od 6 do 9 lat. W ciągu minionych 15 lat większość państw lub regionów obniżyła wiek, w którym rozpoczyna się obowiązkowa nauka języka.




"Niebieski" wzrost: perspektywy zrównoważonego wzrostu w sektorach morskich

 

Aby wyjść z kryzysu, Europa potrzebuje udziału wszystkich sektorów gospodarki. W komunikacie w sprawie „niebieskiego” wzrostu przyjętym w dniu dzisiejszym, Komisja Europejska przedstawia obiecujące oznaki wzrostu gospodarczego i perspektywy zatrudnienia w sektorach morskich, mogące przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej w Europie.




Strategia dla Europy

 

Naszą nadrzędną sprawą polityczną jest reforma gospodarki europejskiej prowadząca do zrównoważonego wzrostu sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy – pisze szef KE José Manuel Barroso w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zawiera on strategiczną wizję rozwoju Unii do końca dekady oraz przedstawia konkretne propozycje ustawodaw/pKomisja łączy siły z przedsiębiorstwami, organizacjami środowiskowymi i uniwersytetami w celu promowania rozwiązań związanych z klimatemcze.




Partie dla Europy

 

Europejskie partie polityczne powinny mieć określony status prawny, dzięki czemu będą lepiej reprezentowały obywateli UE – proponuje Komisja Europejska. Obecnie większość z nich jest zarejestrowana jako belgijskie stowarzyszenia realizujące działalność niezarobkową. - To ważny krok w stronę konsolidacji demokracji europejskiej – mówi wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič.




200 mln na transport

 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), będący zarządcą Mazowieckiego Funduszu Powierniczego JESSICA, zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę w sprawie utworzenia Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). Portfel inwestycyjny JESSICA na Mazowszu obejmuje projekty z zakresu m.in. rewitalizacji obszarów miejskich i powojskowych i poprzemysłowych.




JESSICA wspiera Mazowsze

 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), będący zarządcą Mazowieckiego Funduszu Powierniczego JESSICA, zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę w sprawie utworzenia Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). Portfel inwestycyjny JESSICA na Mazowszu obejmuje projekty z zakresu m.in. rewitalizacji obszarów miejskich i powojskowych i poprzemysłowych.




Więcej ryb z Bałtyku

 

Ograniczenia połowów ryb w Bałtyku w latach ubiegłych zaczęły przynosić efekty. Dlatego na rok 2013 Komisja Europejska proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów takich gatunków jak śledź, szprot czy gładzica. Celem KE jest uzyskanie przez rybołówstwo na Morzu Bałtyckim stanu zrównoważenia pod względem środowiskowym i gospodarczym.




Rosja w WTO, Unia gratuluje

 

Po 18 latach negocjacji Rosja przystępuje do Światowej Organizacji Handlu (WTO). To szczególnie ważne dla UE, która jest największym partnerem handlowym Rosji, zaś Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE. Po raz pierwszy handel pomiędzy tymi dwoma podmiotami będzie regulowany przez wielostronne normy i zobowiązania.




Przepisy ułatwiające transgraniczne dziedziczenie weszły w życie

 

Nowe przepisy Unii Europejskiej ograniczające trudności prawne, w sytuacji gdy odchodzi na zawsze członek rodziny posiadający majątek w innym kraju Unii Europejskiej, zostaną opublikowane jutro w Dzienniku Urzędowym.




Pomoc państwa: Komisja uznała, że pożyczka udzielona przez Polskę stoczni Crist nie stanowi pomocy

 

Po szczegółowym zbadaniu sprawy Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka w kwocie 150 mln PLN (ok. 37,5 mln euro), przyznana stoczni Crist przez należącą do państwa Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), była zgodna z unijnym przepisami w dziedzinie pomocy państwa.


0

Ochrona praw własności intelektualnej: służby celne Unii Europejskiej zatrzymują na granicach Unii ponad 100 milion&´w podrobionych towarów

 

W 2011 r. służby celne Unii Europejskiej skonfiskowały ponad 115 milionów produktów, odnośnie do których istniało podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej (dla porównania: w 2010 r. zatrzymano ponad 103 miliony takich produktów).




Komisja wysuwa kandydatury państw do tytułu Europejskich Stolic Kultury po 2019 r.

 

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący kontynuacji inicjatywy na rzecz Europejskich Stolic Kultury. Obecna inicjatywa obowiązuje do 2019 r. W nowym wniosku przedstawiono kolejność, w której państwa będą wyznaczać miasta na Europejską Stolicę Kultury do 2033 r. We wniosku przewiduje się, że gospodarzami obchodów będą co roku dwa państwa członkowskie.




Zwalczanie nadużyć finansowych: spadek liczby podejrzewanych nadużyć na szkodę funduszy UE

 

Zgodnie ze sprawozdaniem rocznym Komisji "Ochrona interesów finansowych UE" w 2011 r. liczba nadużyć finansowych mających wpływ na budżet UE spadła o 35%. W polityce spójności odnotowano 41% mniej przypadków podejrzewanych nadużyć finansowych w porównaniu z 2010 r., natomiast w polityce rolnej liczba zgłoszonych nadużyć finansowych zmniejszyła się o 66%.




Konkurs dla dziennikarzy – „Zdrowie UE”

 

6 tysięcy euro – tyle wynosi główna nagroda w czwartej już edycji konkursu dla europejskich dziennikarzy piszących o zdrowiu. Tematyka artykułów może również nawiązywać do aktywnego starzenia się lub rzucania palenia tytoniu. Prace konkursowe można nadsyłać do 31 lipca br.




Spokojne lato: przydatne wskazówki na sezon wakacyjny

 

Sezon wakacyjny już się rozpoczyna, a miliony Europejczyków zamierzają podróżować w obrębie Unii Europejskiej i poza jej granicami. Planując wyjazd, każdy z nas powinien pamiętać o kilku kwestiach. Dotyczą one między innymi ubezpieczenia zdrowotnego, rozstrzygania sporów z organizatorami wyjazdów czy podróżowania ze zwierzęciem domowym. Poniższe wskazówki zawierają informacje o tym, co robi UE, aby zapewnić wsparcie podróżującym obywatelom Unii.




Komisja uaktualnia propozycję dot. wieloletniego budżetu najnowszymi danymi

 

6 lipca 2012 - Komisja przyjęła poprawioną propozycję wieloletniego budżetu na lata 2014-2020. Pierwotna propozycja została przedstawiona 29 czerwca 2011 roku; rok później techniczna poprawka o której mowa, adresuje dwie kwestie: potrzeby budżetu związane z wstąpieniem Chorwacji do UE, a także uwzględnia ostatnie dane ekonomiczne wpływające na przyznanie funduszy strukturalnych w krajach członkowskich.




8 miliardów euro do wzięcia

 

To już ostatnia szansa by skorzystać z funduszy 7. Programu Ramowego. W puli nadal pozostaje ponad 8 miliardów euro, które można przeznaczyć na projekty w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Mają one przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności Europy na scenie globalnej. O tym jak pozyskać te środki mówił dziś w Warszawie Wiktor Raldow - ekspert Komisji Europejskiej podczas seminarium zorganizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce.




Komisja proponuje przepisy mające na celu zwiększenie ochrony konsumentów na rynku usług finansowych

 

Kryzys finansowy przerodził się w kryzys zaufania konsumentów. Brak przejrzystości, niska świadomość ryzyka oraz nieskuteczne postępowanie wobec konfliktów interesów doprowadziły do tego, że konsumentom w całej Unii często sprzedawano produkty inwestycyjne i ubezpieczeniowe, które nie były dla nich odpowiednie. Takie postępowanie zachwiało zaufaniem konsumentów do sektora finansowego.




Europejska agenda cyfrowa: od 1 lipca żegnamy zawyżone stawki za usługi mobilnego Internetu, spadają także ceny wiadomości głosowych i tekstowych

 

Od 1 lipca 2012 r. wykorzystywanie internetu mobilnego do przeglądania map, filmów, zdjęć, wchodzenia na portale społecznościowe czy wysyłania e-maili podczas podróży do innych państw członkowskich UE będzie znacznie tańsze. Nowe rozporządzenie unijne oznacza, że po raz pierwszy istnieć będzie maksymalna stawka opłaty za przesyłanie danych w roamingu, czyli pobieranie danych z internetu za pośrednictwem sieci komórkowych.




Komisja występuje do państw członkowskich o zwrot 426 mln euro z wydatków na WPR

 

Komisja Europejska, w ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków, wystąpi dziś do państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej, opiewających na łączną kwotę 436 mln euro. Ponieważ część tych kwot odzyskano już od państw członkowskich, efekt finansowy wyniesie niecałe 426 mln euro.




Nauka i innowacja "są dla dziewczyn" - rusza nowa unijna kampania

 

W związku z tym, że Unia Europejska może potrzebować dodatkowego miliona naukowców do 2020 r., Komisja Europejska rozpoczęła w dniu dzisiejszym kampanię, której celem jest zainteresowanie większej liczby dziewczą/p530/strongt naukami ścisłymi i zachęcanie kobiet do wyboru kariery naukowca.




Europejczycy i języki - wyniki najnowszego badania Eurobarometr

 

Przeprowadzone niedawno badanie opinii publicznej Eurobarometru dotyczące stosunku obywateli UE do wielojęzyczności i nauki języków obcych wykazało, że prawie dziewięć na dziesięć osób uważa, że zdolność posługiwania się językami obcymi jest bardzo przydatna, a 98% respondentów twierdzi, że znajomość języków korzystnie wpłynie na przyszłość ich dzieci.




Bezpieczeństwo morskie: Komisja wszczyna postępowanie przeciw Polsce

 

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z zaniedbaniem przekazania informacji o środkach podjętych w celu przeprowadzania badania zdarzenia po każdym poważnym wypadku na morzu. Celem takich badań jest ustalenie przyczyn wypadków i wyciągnięcie wniosków służących poprawie bezpieczeństwa morskiego w przyszłości. Nie powołując niezależnego organu odpowiedzialnego za prowadzenie tego rodzaju badań, Polska ogranicza możliwości poprawy bezpieczeństwa morskiego.




Prace nad spójną polityką kryminalną UE zgodną z prawami podstawowymi: Komisja spotyka się z wysokiej rangi ekspertami

 

Wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, otworzyła dziś spotkanie inaugurujące działalność grupy ekspertów ds. polityki kryminalnej UE. W spotkaniu tym bierze udział dwudziestu wysokiej rangi ekspertów prawa, przedstawicieli środowiska akademickiego i prawników. Ich zadaniem jest dyskusja nad kluczowymi kwestiami prawa karnego UE oraz doradztwo Komisji Europejskiej w tych kwestiach. W skład grupy wchodzą sędziowie, prokuratorzy i adwokaci z trzynastu różnych państw członkowskich reprezentujących główne tradycje prawne w UE (zob. załącznik).

 

´tr valign=td class=



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami