O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Prace nad spójną polityką kryminalną UE zgodną z prawami podstawowymi: Komisja spotyka się z wysokiej rangi ekspertami

19-06-2012

Wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, otworzyła dziś spotkanie inaugurujące działalność grupy ekspertów ds. polityki kryminalnej UE. W spotkaniu tym bierze udział dwudziestu wysokiej rangi ekspertów prawa, przedstawicieli środowiska akademickiego i prawników. Ich zadaniem jest dyskusja nad kluczowymi kwestiami prawa karnego UE oraz doradztwo Komisji Europejskiej w tych kwestiach. W skład grupy wchodzą sędziowie, prokuratorzy i adwokaci z trzynastu różnych państw członkowskich reprezentujących główne tradycje prawne w UE (zob. załącznik).

Grupa ekspertów ma pomagać w udoskonalaniu jakości unijnych przepisów w zakresie prawa karnego w świetle nowych postanowień traktatu lizbońskiego i Karty praw podstawowych. Będzie obradować dwa razy do roku. Grupę powołano w następstwie opublikowanego we wrześniu 2011 r. komunikatu, w którym Komisja określiła strategię i zasady, jakie zamierza stosować w przypadku wykorzystywania prawa karnego UE do celów skuteczniejszej realizacji polityki europejskiej i ochrony interesów obywateli (zob. IP/11/1049). "W następstwie wejścia w życie traktatu lizbońskiego Unia Europejska jest dziś znacznie lepiej przygotowana do walki z przestępczością transgraniczną dzięki wykorzystaniu prawa karnego. Nasze możliwości działania są jednak wyraźnie ograniczone prawem i zasadami demokracji. Prace nad rozwojem prawa karnego UE muszą być realizowane z uwzględnieniem praw podstawowych, w szczególności prawa do rzetelnego procesu sądowego, w porozumieniu z Parlamentem Europejskim i w poszanowaniu systemów i tradycji prawnych poszczególnych państw UE", powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. "Specjalistyczna wiedza grona ekspertów w zakresie prawa karnego, którą trudno przecenić, umożliwi Komisji Europejskiej wypracowanie bardziej spójnego podejścia do kwestii prawa karnego na szczeblu UE".

Kontekst

Prawo karne UE może pomóc w zapewnieniu poszanowania ogólnounijnych zasad. O skuteczności przepisów dotyczących zapobiegania manipulacjom na rynkach finansowych poprzez praktyki takie jak wykorzystywanie informacji wewnętrznych (IP/11/1218), dotyczących zabezpieczenia pieniędzy podatników przed oszustwami finansowymi (IP/11/644), czy też ochrony środowiska decyduje bowiem możliwość ich egzekwowania.
Rada Ministrów UE przez ponad dekadę określała zasady w dziedzinie prawa karnego, mając na celu lepsze zwalczanie przestępczości, która ma w coraz większym stopniu międzynarodowy i złożony charakter. Zasadom tym brakowało jednak często spójnej podstawy politycznej.
W traktacie lizbońskim przewidziano możliwość wykorzystania przez UE prawa karnego do celów skuteczniejszego egzekwowania przepisów UE i realizacji poszczególnych obszarów unijnej polityki. Przepisy prawa karnego muszą być obecnie przyjmowane przez Parlament Europejski i Radę, pod pełną kontrolą sądową Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zachęca się również parlamenty narodowe do odegrania ważnej roli w tym zakresie. Z uwagi na wspomnianą zmianę kontekstu prawnego Komisja Europejska opublikowała we wrześniu 2011 r. dokument strategiczny zatytułowany "W kierunku polityki kryminalnej UE: Zapewnienie skutecznej realizacji polityki UE poprzez prawo karne", w którym określiła warunki, na jakich Unia powinna rozwijać spójną i konsekwentną politykę kryminalną.
Dzięki utworzeniu grupy ekspertów Komisja wywiązuje się z obietnicy przedstawionej we wrześniu ubiegłego roku. W dniu 21 lutego 2012 r. przyjęła decyzję w sprawie powołania grupy ekspertów, która dziś właśnie obradowała w Brukseli po raz pierwszy. Członkowie grupy zostali dobrani w taki sposób, aby zapewnić wysoki poziom specjalistycznej wiedzy i zachować, w najwyższym możliwym stopniu, właściwą równowagę pod względem zakresu kompetencji, pochodzenia geograficznego i płci. Członkowie są powoływani na okres trzech lat i działają we własnym imieniu, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.
Dyskusja podczas spotkania inauguracyjnego toczyła się wokół dwóch powracających kwestii - zależnościach pomiędzy sankcjami administracyjnymi i karnymi oraz spoczywającym na państwach członkowskich obowiązku zapewnienia "skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających" sankcji karnych.

Informacje dodatkowe
SPEECH/12/461
Portal informacyjny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości:
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/index_en.htm
Polityka UE w zakresie prawa karnego:
http://ec.europa.eu/justice/criminal/criminal-law-policy/index_en.htm
Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, unijnej komisarz ds. sprawiedliwości:
http://ec.europa.eu/reding

Kontakt:
Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)
Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)

Annex: Members of the Expert Group on EU Criminal Policy

Academics

Peter Asp          Professor, University of Stockholm
Luigi Foffani         Professor, University of Modena
Dan Frände         Professor, University of Helsinki
Estella Baker         Professor, University of Sheffield
Berend Ferdinand Keulen          Professor, University of Groningen
Valsamis Mitsilegas          Professor, University of London, Queen Mary
Helmut Satzger         Professor, University of Munich
Jocelyne Leblois-Happe          Professor, University of Strasbourg
Pedro Caeiro         Professor, University of Coimbra
Kristine Strada-Rozenberga         Professor, University of Latvia


Practitioners

Jorge Espina         Prosecutor
Joachim Ettenhofer         Prosecutor; EJN Contact Point
Mike Kennedy          Crown Prosecution Service
Galina Toneva          Deputy Prosecutor General
Ignazio Patrone          Prosecutor General's Office
Margarete von Galen          Defence Lawyer
Paul Garlick          Barrister, QC
Hans Sundberg          Judge, Court of Appeal
Béatrice Blanc          Judge, President Tribunal de Grande Instance
Igor Dzialuk          Independent Expert (former Undersecretary of State Ministry of Justice and former Prosecutor)


 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami