O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


O problemie globalnym lokalnie


Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie to uczucie, gdy po wodę idzie się kilkadziesiąt kilometrów, a żar leje się z nieba? Jakie to uczucie, gdy wiesz, że by przeżyć koniecznie musisz znaleźć kilka kropel czystej wody? Jakie to uczucie, gdy nie wiesz czy Twoje dzieci przeżyją dzisiejszą noc?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej, bezpiecznej wody pitnej. Każdego dnia umiera około 6 tys. dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko. Brak wody to coś dużo gorszego niż sam ból spowodowany pragnieniem. Kiedy nie masz czym napoić swojego dziecka masz tylko jedno wyjście: musisz znaleźć wodę. Od tego, czy będzie ona czysta czy brudna zależy, czy dziecko przeżyje.

Nad tym problemem w szczególny sposób pochyla się Polska Akcja Humanitarna, która organizuje Festiwal Lokalny Globalnie. Celem Festiwalu jest podniesienie świadomości Polaków i Polek o problemach globalnych, pokazanie im współzależności i powiązań pomiędzy ich codziennymi wyborami a życiem mieszkańców krajów rozwijających się.

W piątek 7 września festiwal zawitał na bytomski rynek. Oprócz PAH w organizację imprezy zaangażowała się Szkoła Podstawowa nr 51 w Bytomiu. Wśród wielu atrakcji nie mogło zabraknąć warsztatów organizowanych przez konsultantów z Europe Direct w Katowicach. "Ziemia jako błękitna wyspa" - taki temat zaproponowali pracownicy RCIE uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Nie bez powodu warsztaty odbyły się pod takim właśnie hasłem. Ziemia przez wielu nazywana jest "błękitną planetą". To z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie 3/4 powierzchni naszego globu. Nie każdy jednak wie, że tylko 3% zasobów stanowi woda słodka. To niewiele biorąc pod uwagę, że za 40 lat 75% mieszkańców naszego globu może mieć problem z dostępem do czystej i świeżej wody.

Konsultanci ED uświadomili młodzieży, że ich codzienne wybory i działania mają realny wpływ na wykorzystanie zasobów wody. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile wody jest potrzebne do wyprodukowania np. naszego obiadu. Do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba ok 15 000 l wody, dla porównania 1 kg drobiu to ok. 4 000 l. Jedna filiżanka kawy oznacza zużycie 140 l wody, dla porównania filiżanka herbaty tylko 30 l wody.

Te szokujące informacje zmusiły młodzież do refleksji, która w toku dyskusji sama zobowiązała się do podjęcia prostych działań, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu tego olbrzymiego problemu. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w sumie wzięło w nich udział ok 200 uczniów. Warto jeszcze nadmienić, że oprócz warsztatów Punkt Informacyjny Europe Direct Katowice zorganizował stoisko informacyjne, na którym promował swoją działalność i udzielał informacji na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.











 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami