O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Azyl i migracja: KE chce chronić dzieci pozbawione opieki

Bruksela, 28 września 2012 r.

   
Co roku tysiące pozbawionych opieki małoletnich przybywa do Europy w poszukiwaniu nowej przyszłości. Większość z nich ucieka przed wojną, konfliktami lub innymi trudnymi warunkami życia. Niektórzy stracili podczas tej ucieczki swoich bliskich.

W dzisiejszym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji małoletnich pozbawionych opieki w UE Komisja wzywa do zintensyfikowania działań zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, by skutecznie i w pełnym poszanowaniu praw dziecka reagować na to złożone transgraniczne wyzwanie.

Przybywanie małoletnich pozbawionych opieki z państw trzecich do UE nie jest zjawiskiem przejściowym, lecz długofalową cechą przepływów migracyjnych do UE. W 2011 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE małoletni bez opieki złożyli 12 225 wniosków o azyl. Jest to liczba porównywalna z poziomem z lat poprzednich i jest mało prawdopodobne, by w nadchodzących latach się ona zmieniła. Zgodnie z danymi szacunkowymi przekazanymi przez niektóre państwa członkowskie o wiele większa liczba dzieci bez opieki przybywa do Europy poprzez nielegalne kanały migracji. Włochy poinformowały, że na dzień 31 grudnia 2011 r. na ich terytorium przebywało 5 959 małoletnich pozbawionych opieki, Francja oszacowała tę liczbę na 6 000, w Hiszpanii zagregowane dane za okres 2008-2011 wskazywały na ponad 5 500, w Belgii natomiast wartość ta sięgnęła 4 000.

"Małoletni przybywający bez opieki do naszych granic należą do najsłabszych i najbardziej podatnych na zagrożenia członków naszego społeczeństwa. Chociaż obiecujące jest to, że polityki unijne przyczyniły się do poprawy warunków i ochrony dzieci, stoją przed nami dalsze wyzwania. Musimy usprawnić nasze procedury, aby zagwarantować, że dzieci te są godnie przyjmowane na naszych granicach. Wymaga to lepszej współpracy i wymiany informacji między państwami UE" - powiedziała Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.

W celu zwiększenia ochrony małoletnich pozbawionych opieki wjeżdżających do UE i w oparciu o poszanowanie praw dziecka Komisja przyjęła w 2010 r. plan działania, który przyczynił się do zwrócenia baczniejszej uwagi na problem małoletnich pozbawionych opieki, przybywających do Europy: każda decyzja mająca wpływ na przyszłość małoletnich musi być podjęta z uwzględnieniem najlepszego interesu dziecka, niezależnie od jego statusu migracyjnego.

W dniu dzisiejszym Komisja przyjęła śródokresowe sprawozdanie w sprawie realizacji planu działania dotyczącego małoletnich bez opieki (2010-2014) - IP/10/534. W sprawozdaniu tym podsumowuje się poczynione postępy i wskazuje obszary, które wymagają większej uwagi i ukierunkowanych działań w ciągu najbliższych dwóch lat.

W ciągu ostatnich dwóch lat plan działania przyniósł następujące pozytywne skutki:
  • Jednoznaczne uznanie najlepszego zabezpieczenia interesów dziecka jako zasady przewodniej przyczyniło się do zwiększenia ochrony w nowych instrumentach legislacyjnych UE (w dziedzinie azylu, imigracji i handlu ludźmi).
  • Dzięki wspólnemu podejściu UE możliwe jest położenie większego nacisku na finansowanie środków podejmowanych na rzecz tej szczególnie narażonej grupy migrantów.
  • Podejście to ułatwiło dyskusje między instytucjami, władzami krajowymi, organizacjami międzyrządowymi i pozarządowymi oraz umożliwiło zwiększenie wymiany wiedzy i praktyk, na przykład w kwestii opieki nad dziećmi i szacowania wieku. Konieczne są jednak dalsze działania:
  • Niezbędne są dodatkowe starania w zakresie gromadzenia oraz wymiany danych ilościowych i jakościowych, na przykład dotyczących liczby małoletnich uciekających z ośrodków opieki lub liczby powracających małoletnich pozbawionych opieki. Konieczna jest dalsza poprawa porównywalności danych gromadzonych w całej UE.
  • Stałe zaangażowanie i ciągła wymiana UE i państw członkowskich z krajami pochodzenia i tranzytu ma kluczowe znaczenie dla dzielenia się doświadczeniami i dobrymi praktykami, dla lepszego zrozumienia potrzeb tych krajów oraz dla wypracowania konkretnych rozwiązań w odniesieniu do profilaktyki, poszukiwania członków rodziny i bezpiecznego powrotu małoletnich pozbawionych opieki.
  • Komisja będzie w dalszym ciągu traktować priorytetowo finansowanie projektów. Państwa członkowskie oraz organizacje międzynarodowe i pozarządowe zachęca się do jak najpełniejszego wykorzystywania dostępnych środków finansowych.
  • UE zobowiązała się, że do końca 2012 r. powstanie wspólny unijny system azylowy. Komisja zaproponowała wyższe standardy ochrony małoletnich pozbawionych opieki i ma nadzieję, że Parlament i Rada wypracują wspólne stanowisko.
 

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami