O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Słowa, które budzą świadomość: konkurs dziennikarski UE na temat dyskryminacji i różnorodności

 

15% Europejczyków uważa, że doświadczyło dyskryminacji, dlatego Komisja Europejska postanowiła, już po raz szósty, zorganizować konkurs dla dziennikarzy "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji". W konkursie mogą uczestniczyć zarówno dziennikarze mediów drukowanych, jak i elektronicznych. Nagroda ma na celu wyeksponowanie talentu pracowników mediów, którzy dzięki swoim artykułom przyczyniają się do lepszego zrozumienia korzyści, jakie niosą z sobą różnorodność i walka z dyskryminacją ze względu na religię, przekonania, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, rasę lub pochodzenie etniczne. W tym roku przyznana zostanie także nagroda specjalna za artykuły opisujące związki dyskryminacji z biedą.

"Konsekwencją dyskryminacji jest marnowanie talentów i jest ona zaprzeczeniem praw podstawowych" powiedział Vladimír Špidla, komisarz UE ds. równości szans. "Nie żyjemy w czasach, w których możemy sobie pozwolić na zmniejszenie wysiłków podejmowanych w walce z tą plagą. Wręcz przeciwnie: musimy zmobilizować wszystkie ludzkie zasoby dla przezwyciężenia kryzysu i skierowania gospodarki Europy z powrotem na właściwe tory. Ta nagroda, przyznawana już po raz szósty, pomaga ludziom zyskać świadomość ich prawa do równego traktowania i pozwala wyeksponować talent dziennikarzy pracujących w Europie."

Konkurs adresowany jest do dziennikarzy w Unii Europejskiej, którzy poprzez swoją pracę przyczyniają się do lepszego zrozumienia korzyści, jakie niosą z sobą różnorodność i walka z dyskryminacją. Jest on częścią kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji." promującej w całej Europie różnorodność i wyższy poziom informacji o prawach związanych z dyskryminacją. Partnerami konkursu są Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, stowarzyszenie European Youth Press i Europejskie Centrum Dziennikarstwa. W roku poprzednim zwycięzcami konkursu byli dziennikarze krajowych dzienników Le Monde we Francji i duńskiego Jyllands-Posten. W opublikowanym niedawno badaniu Media4Diversity nagroda dziennikarska została przywołana jako przykład najlepszej praktyki, która jest dowodem na to, jak istotne są inicjatywy środowisk wyznaczających kierunki polityki i zapewnienie jednoczesnego wsparcia finansowego.

Do konkursu można zgłaszać artykuły opublikowane w UE w okresie od 30 listopada 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r., zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej. Zgłoszeń należy dokonywać na stronie http://journalistaward.stop-discrimination.info. Po upłynięciu terminu nadsyłania prac jury w każdym z 27 państw członkowskich wyselekcjonuje zwycięskie artykuły. Następnie jury europejskie wybierze spośród 27 zwycięzców z poszczególnych krajów trzy najlepsze artykuły i wyłoni zdobywcę ogólnoeuropejskiej nagrody dziennikarskiej. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 4 500 EUR, a zdobywcy dwóch kolejnych odpowiednio 3 000 EUR i 2 000 EUR.

Podobnie jak w poprzednich edycjach przyznana zostanie także nagroda specjalna. W tym roku, w związku z nadchodzącym Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym (2010 r.) - nagrodzone zostaną artykuły traktujące o związku dyskryminacji z biedą. Aby ubiegać się o nagrodę specjalną artykuły muszą być poświęcone kwestii tego, jak dyskryminacja ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną może prowadzić do biedy, lub też w jaki sposób skutkiem biedy może stać się dyskryminacja. Zdobywca nagrody specjalnej otrzyma 2 500 EUR.

Komisja Europejska jest zdeterminowana do walki z dyskryminacją pod każdą jej postacią. Nagroda dziennikarska jest jedną z wielu inicjatyw UE promujących zmianę postaw i zachowań w tym jakże istotnym zakresie.

Dodatkowe informacje
http://journalistaward.stop-discrimination.info

www.stop-discrimination.info

Special Eurobarometer 296 : Discrimination in the European Union - Perceptions, Experiences and attitudes



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami