O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Bezpieczeństwo morskie: Komisja wszczyna postępowanie przeciw Polsce

21-06-2012

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z zaniedbaniem przekazania informacji o środkach podjętych w celu przeprowadzania badania zdarzenia po każdym poważnym wypadku na morzu. Celem takich badań jest ustalenie przyczyn wypadków i wyciągnięcie wniosków służących poprawie bezpieczeństwa morskiego w przyszłości. Nie powołując niezależnego organu odpowiedzialnego za prowadzenie tego rodzaju badań, Polska ogranicza możliwości poprawy bezpieczeństwa morskiego.

Przepisy UE

Celem przepisów UE jest poprawa bezpieczeństwa morskiego oraz zapobieganie zanieczyszczeniom przez statki przez nałożenie na państwa członkowskie obowiązku przeprowadzania badania zdarzenia po każdym poważnym wypadku na morzu. Przepisy te określają podstawowe zasady regulujące badanie przyczyn wypadków, w tym wymóg powołania niezależnego organu do prowadzenia badań zdarzeń w sektorze transportu morskiego i zobowiązują państwa członkowskie do wdrożenia wspomnianych zasad najpóźniej do dnia 17 czerwca 2011 r.

Praktyczne skutki braku transpozycji

Omawiane badania zdarzeń, niezależne od ewentualnych dochodzeń w sprawach karnych i prowadzone przez niezależne organy, mają określać przyczyny wypadków i umożliwić wyciąganie na tej podstawie wniosków służących poprawie bezpieczeństwa morskiego w przyszłości. Nie podejmując koniecznych środków, państwa członkowskie sabotują możliwości poprawy na przyszłość i spowalniają postępy całej UE w tej ważnej dziedzinie.

Kolejne etapy

Wniesienie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest zwykłą procedurą w przypadkach uporczywego zaniedbania przez państwo członkowskie powiadomienia o wdrożonych środkach, mimo wezwania do usunięcia uchybienia i wydania uzasadnionej opinii.

Więcej informacji znajduje się na stronach:

MEMO/11/824
IP/11/1411
MEMO/12/464

Kontakt:
Helen Kearns (+32 2 298 76 38)
Dale Kidd (+32 2 295 74 61)


 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami