O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Konkurs dla dziennikarzy – „Zdrowie UE”



6 tysięcy euro – tyle wynosi główna nagroda w czwartej już edycji konkursu dla europejskich dziennikarzy piszących o zdrowiu. Tematyka artykułów może również nawiązywać do aktywnego starzenia się lub rzucania palenia tytoniu. Prace konkursowe można nadsyłać do 31 lipca br. – Pisząc o prawdziwych sytuacjach, dziennikarze podnoszą świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowia i polityki zdrowotnej – uważa komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej John Dalli.

Dziennikarze, którzy chcą walczyć o nagrodę główną, mogą zgłaszać artykuły o następującej tematyce:

• co najmniej jeden z tematów kampanii Europa dla pacjentów, czyli: leki, transgraniczna opieka zdrowotna, choroby rzadkie, pracownicy sektora opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów, dawstwo i przeszczepianie narządów, nowotwory, szczepienia, racjonalne stosowanie antybiotyków, zdrowie psychiczne, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne;
• aktywne i zdrowe starzenie się, w świetle Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012;
• temat dla ubiegających się o nagrodę specjalną: rzucanie palenia tytoniu.

Zasady konkursu dla dziennikarzy o nagrodę UE w dziedzinie zdrowia:

• Przewidziano następujące nagrody: 6 tys. euro za pierwsze miejsce, 2,5 tys. euro za drugie miejsce oraz 1,5 tys. euro za trzecie miejsce. Zdobywca tegorocznej nagrody specjalnej otrzyma 3 tys. euro.
• Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletnimi obywatelami jednego z 27 państw członkowskich UE lub na stałe w nim zamieszkiwać.
• Każdy z uczestników może przedstawić nie więcej niż 2 artykuły, natomiast zgłoszenia od zespołów będą przyjmowane pod warunkiem, że zespół nie liczy więcej niż 5 osób.
• Wszystkie zgłoszone artykuły muszą być artykułami pierwotnie opublikowanymi w prasie drukowanej lub w serwisie internetowym oraz muszą być napisane w jednym z urzędowych języków UE.
• Długość artykułu nie powinna przekraczać 20 tys. znaków (wliczając spacje).


Pełny regulamin konkursu oraz informacje dotyczące wyboru zwycięzców są dostępne na specjalnej stronie internetowej.

Program dla zdrowia

Komisarz Dalli otworzył konkurs 3 maja w obecności ponad 600 decydentów, przedstawicieli sektora ochrony zdrowia i dziennikarzy na konferencji na temat rezultatów i perspektyw unijnego programu w dziedzinie zdrowia. "Jestem przekonany, że program ten przyniósł obywatelom unijną wartość dodaną w zakresie promocji zdrowia i zapobiegania chorobom. Zwiększył on bowiem dostęp do lepszej i bezpieczniejszej opieki zdrowotnej oraz przyczynił się do ochrony ludności przed transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia. Dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowotną nadają tym kwestiom bardziej ludzki wymiar. Donosząc o prawdziwych sytuacjach i problemach ze zdrowiem, z jakimi ludzie stykają się na co dzień, dziennikarze przekazują informacje oraz podnoszą świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowia i polityki zdrowotnej. Uważam, że komunikacja jest integralną częścią naszych działań, a dziennikarze – naszymi najważniejszymi sojusznikami."

Dane dotyczące zdrowia

Na konferencji przedstawiono także użyteczne narzędzie gromadzenia danych dotyczących zdrowia – Heidi (Zdrowie w Europie: platforma informacji i danych). Jest to witryna internetowa typu wiki, na której przedstawione są informacje w skali UE dotyczące statusu zdrowotnego, uwarunkowań zdrowia, usług zdrowotnych oraz na kilka innych tematów. Dzięki dużemu zasobowi danych i wskaźników zdrowotnych, które dostępne są w podziale na rok, państwo i region, Heidi Wiki może być niezwykle przydatnym narzędziem dla decydentów, badaczy, pracowników opieki zdrowotnej i dziennikarzy.
Link do wiki: http://ec.europa.eu/health/heidi Programy UE w dziedzinie zdrowia: przeszłość i przyszłość

W ramach unijnych programów w dziedzinie zdrowia zrealizowano i dofinansowano wiele działań i projektów, których celem jest zachęcanie do wdrażania innowacji, a także inicjatyw związanych z lepszą i bezpieczniejszą opieką zdrowotną, promocją zdrowia i ochroną przed chorobami oraz transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia. Od 2008 r. w ramach programu w dziedzinie zdrowia sfinansowano projekty o łącznej wartości niemal 237 mln euro w takich dziedzinach, jak zdrowie młodzieży, zdrowy styl życia, nowotwory, choroby rzadkie, informacje na temat zdrowia oraz nierówności w dziedzinie zdrowia. Program wniósł znaczną wartość dodaną dla bardzo wielu osób i społeczności w całej UE. Z wieloma z tych projektów można było zapoznać się na konferencji. Obecny program w dziedzinie zdrowia będzie trwał do końca 2013 r. Nowy program w dziedzinie zdrowia stanowi część priorytetów finansowych UE na lata 2014-2020 (unijnych wieloletnich ram finansowych), ogłoszonych przez Komisję Europejską w czerwcu 2011 r. Jeżeli dyskusje w Radzie i w Parlamencie Europejskim będą miały sprawny przebieg, program w dziedzinie zdrowia powinien zostać przyjęty do końca 2012 r. oraz rozpocząć się w 2014 r.

Dodatkowe informacje:

Strona internetowa komisarza Johna Dallego


 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami