O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Więcej ryb z Bałtyku

Bruksela, 28 sierpnia 2012

Ograniczenia połowów ryb w Bałtyku w latach ubiegłych zaczęły przynosić efekty. Dlatego na rok 2013 Komisja Europejska proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów takich gatunków jak śledź, szprot czy gładzica. Celem KE jest uzyskanie przez rybołówstwo na Morzu Bałtyckim stanu zrównoważenia pod względem środowiskowym i gospodarczym.

 

 

 

W tym miesiącu Komisja Europejska przedstawiła swój wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2013.

Z opinii naukowych wynika, że liczba stad zarządzanych na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) w Morzu Bałtyckim może wzrastać. Ograniczenia wielkości całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) przyjęte w poprzednich latach okazały się skuteczne i liczba stad odławianych na poziomie MSY mogłaby wzrosnąć w 2013 r. z trzech do sześciu, o ile zostaną przyjęte proponowane wielkości TAC.

Komisja proponuje wyższe wielkości TAC w odniesieniu do szprota, centralnego i zachodniego stada śledzia oraz gładzicy. Ogranicza także wielkości TAC pozostałych stad gatunków pelagicznych w odpowiedzi na naturalne fluktuacje stad i w celu zapewnienia poziomów MSY. Liczba dni przebywania poza portem w odniesieniu do statków rybackich pozostaje niezmieniona w stosunku do lat poprzednich.

Ogólnym celem proponowanych zmian jest uzyskanie przez rybołówstwo na Morzu Bałtyckim stanu zrównoważenia pod względem środowiskowym i gospodarczym poprzez zastosowanie się do zaleceń naukowców. Podstawą dla wniosku Komisji są opinie naukowe wydane przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) oraz Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES). W maju w sprawie tego wniosku zasięgano także opinii Regionalnego Komitetu Doradczego ds. Morza Bałtyckiego (BSRAC).

Obecny wniosek będzie przedmiotem dyskusji między ministrami z państw członkowskich na październikowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa.

Kontekst

Dorsz

Komisja proponuje zmniejszyć o 9 proc. (do 61 565 ton) całkowite dopuszczalne połowy wschodniego stada dorsza bałtyckiego oraz o 2 proc. (do 20 800 ton) całkowite dopuszczalne połowy zachodniego stada dorsza bałtyckiego. Ograniczenia te wynikają z dokładniejszych wskazań naukowych, które uzyskano w bieżącym roku.

Śledź

Drugi rok z rzędu Komisja proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów zachodniego stada śledzia – o 23 proc w 2013 r. (do 25 800 t). Po ograniczeniach w 2011 i 2012 r. całkowite dopuszczalne połowy wschodniego stada śledzia mogą obecnie wzrosnąć o 9 proc. (do 85 155 t), gdyż stado to będzie się utrzymywać w 2013 r. na poziomie MSY. Zmniejszenie wielkości TAC o 10 proc. proponuje się w odniesieniu do stad, które nie odtworzyły się jeszcze w sposób wystarczający, tzn. stada śledzia w Zatoce Ryskiej, oraz stad pozostających w granicach MSY, tzn. stada śledzia w Zatoce Botnickiej (zmniejszenie TAC o 7 proc.).

Łosoś

W poprzednim roku Komisja proponowała znaczne obniżenie wielkości TAC w odniesieniu do łososia w celu uzyskania przez populacje łososia poziomów zrównoważonych[1]. Całkowity dopuszczalny połów proponowany na przyszły rok jest podobny do przyjętego w ubiegłym roku, co odpowiada 11-procentowej redukcji (do 108 762 sztuk). Jest to zgodne z opiniami naukowymi i zostało oparte na zasadzie kontroli odłowu zaproponowanej w planie wieloletnim dotyczącym bałtyckich zasobów łososia, z którym wiązane są nadzieje poprawy stanu tych zasobów. Ponieważ nie wydaje się, by sytuacja stada łososia w Zatoce Fińskiej uległa zmianie od ubiegłego roku, Komisja zaproponowała przyjęcie takiej samej wielkości TAC jak w 2012 r.

Szprot

Komisja proponuje zwiększenie całkowitych dopuszczalnych połowów szprota o 11 proc., do 249 978 ton.

Gładzica

Naukowcy opracowali obecnie metodykę szacowania zasobów gładzicy, w odniesieniu do których dostępne dane są ograniczone. Zaproponowana w oparciu o tę metodykę wielkość TAC w odniesieniu do gładzicy uległa zwiększeniu o 18 proc., do 3 409 t.

Dodatkowe informacje:

TAC i kwoty: http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/fishing_rules/tacs/index_pl.htm

Opinie naukowe: http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/fishing_rules/scientific_advice/index_pl.htm

Wieloletni plan w zakresie zasobów dorsza bałtyckiego: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32007R1098:PL:NOT

Wniosek dotyczący wieloletniego planu w zakresie zasobów łososia bałtyckiego: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52011PC0470:PL:NOT

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami