O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Noc Naukowców: imprezy w 350 miastach dla młodych miłośników kosmosu

Bruksela, 27 września 2012

   

Można czekać 75 lat, by zobaczyć na niebie ślad komety Halleya, ale czy wiesz, że można taką stworzyć samemu w ciągu zaledwie kilku minut? Wystarczy zmieszać jednodniowy suchy lód, wodę, błoto i kilka innych składników – i już otrzymujemy własną kometę. Co w tym takiego kosmicznego? Uczenie się z naukowcami w Londynie tego, w jaki sposób stworzyć własną kometę, tworzenie chmur z meteorologami w Bolzano, we Włoszech, i badanie wulkanu San Antonio z geologami na Wyspach Kanaryjskich – to tylko niektóre z najważniejszych imprez w ramach siódmej Nocy Naukowców, odbywających się jutro wieczorem (28 września) w wielu miejscach w całej Europie, także w Polsce. Lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.

W wydarzeniu weźmie udział około 350 miast, od Akureyri na Islandii po Nikozję na Cyprze. Jego celem jest umożliwienie odkrywania nauki przez zabawę i rozbudzanie zainteresowania karierą naukową. Każdy będzie mógł wziąć udział w doświadczeniach, przyłączyć się do interaktywnych pokazów naukowych, odwiedzić zwykle niedostępne laboratoria badawcze i wypróbować skomplikowany sprzęt.

„Każdy będzie miał szansę zostać na jedną noc naukowcem”, powiedziała AndroullaVassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. „Oprócz tego, że wydarzenie ma charakter edukacyjny i rozrywkowy, doroczna Noc Naukowców jest doskonałym sposobem rozbudzenia u dziewcząt i chłopców zainteresowania pracą naukowca jako ścieżką przyszłej kariery zawodowej.

Młody człowiek, który dziś dowiaduje się, w jaki sposób stworzyć w klasie niewidzialny atrament, w przyszłości może zostać naukowcem rozwiązującym najbardziej palące problemy społeczne i gospodarcze w Europie”, dodała komisarz Vassiliou.

Podczas Nocy Naukowców badacze ze wszystkich dziedzin przejmują przestrzeń publiczną – centra handlowe, place, zabytki, parki i muzea – po to, by pokazać ludziom w każdym wieku to, w jaki sposób ich praca ma wpływ na życie codzienne.

Setki imprez odbędą się w 32 państwach, w UE i w państwach ościennych (zob. listę poniżej). Spójrz na najciekawsze wydarzenia w wybranych miastach opisane w załączniku lub znajdź wydarzenie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Kontekst

 

Czym jest Noc Naukowców?

Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. Imprezy pod tym hasłem odbywają się w 24 państwach członkowskich UE, a także w Bośni i Hercegowinie, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Czarnogórze, na Islandii, w Izraelu, Serbii, na Wyspach Owczych i w Turcji. Trzy państwa członkowskie, które nie uczestniczą w tym roku w Nocy Naukowców, to Austria, Dania i Luksemburg.

Liczba miast uczestniczących w wydarzeniu wzrosła z 92 w 2006 r. do ponad 350 w tym roku. W 2011 r. w imprezach wzięło udział blisko 800 tys. osób i oczekuje się, że liczba ta w tym roku wzrośnie.

Dlaczego UE inwestuje w to wydarzenie?

Noc Naukowców stanowi część działań finansowanych przez UE w ramach programu „Marie Curie”, wspierających międzynarodowe kariery naukowe w Europie. Doprowadzenie do bezpośredniego kontaktu naukowców z obywatelami ma na celu pokazanie istotnej roli, jaką odgrywają badania dla społeczeństwa. Zachęcanie ludzi do wyboru kariery w dziedzinie badań naukowych ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego w Europie, który jest w coraz większym stopniu uzależniony od innowacji w zakresie produktów, usług i modeli działalności gospodarczej.

UE finansuje nieco ponad połowę całkowitych kosztów Nocy Naukowców, tj. 4 mln euro z blisko 7,5 mln euro w tym roku. Programy imprez oraz organizatorów wyłoniono w drodze konkursu, który poprzedziło zaproszenie do składania wniosków.

W sumie na działania w ramach programu „Marie Curie” przeznaczono z funduszy UE 4,7 mld euro. Są one niemal w całości zarządzane przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR), głównego unijnego pakietu finansowania badań na lata 2007-2013, którego kwota sięga 50 mld EUR.

Działania Marie Curie stanowią część programu Horyzont 2020, zaproponowanego przez UE nowego programu badań i innowacji. Inicjatywa Horyzont 2020 będzie realizowana w latach 2014–2020, a dzięki zaproponowanemu dla niej budżetowi w wysokości 80 mld euro, będzie stanowić ważny motor napędowy nowego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie.

 

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami