O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Konferencja „Ukraina – bliski, daleki sąsiad” już za nami!

.
   
Uniwersytet Śląski na dwa dni zamienił się w platformę polsko-ukraińskiego porozumienia, za sprawą konferencji „Ukraina – bliski, daleki sąsiad” zorganizowanej Europe Direct Katowice oraz Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Śląskiego.

Konferencja miała miejsce 12 i 13 grudnia w salach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Zwłaszcza pierwszy z dni przyciągnął sporą rzeszę gości. Tego dnia na jednej sali spotkali się przedstawiciele środowiska naukowego, samorządu oraz organizacji pozarządowych. A także studenci – zarówno ci polscy jak i ukraińscy. Wydarzenie otworzył prezes prowadzącej Europe Direct Fundacji Viribus Unitis, Mateusz Matysiewicz.

Pierwsze wystąpienie miało charakter historyczny. Dr Joanna Januszewska-Jurkiewicz z Instytutu Historii UŚ opisała trudną historię stosunków polsko-ukraińskich. Sięgnęła on aż do początków tych państw i ich wzajemnej relacji, wędrując po kartach historii aż po czasy II Wojny Światowej. Następny prelegent poruszył już zagadnienia polityczne. Dr Robert Rajczyk, również z UŚ, opowiedział o Ukrainie z perspektywy obserwatora ostatnich wyborów parlamentarnych na Ukrainie z ramienia OBWE. Poruszył kwestie zarówno dotyczące przebiegu samego głosowania, jak i kampanii wyborczej i sposobu zliczania głosów. Podzielił się również spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób organizowana jest praca międzynarodowych obserwatorów wyborów. Kolejną z przemawiających na sali osób była nasza konsultantka Monika Szynol, która opowiedziała o stosunkach Unii Europejskiej z Ukrainą. Wystąpienie to było o tyle ciekawe, że sprokurowało dyskusję na sali, dotyczące perspektyw integracji Unii Europejskiej z Ukrainą. Szczególnie cenny głos mieli tutaj ukraińscy studenci, którzy mogli przekazać zgromadzonym, jak w ich kraju ludzie zapatrują się na tę kwestię.

Druga część konferencji miała charakter samorządowo-obywatelski. Jako pierwsza głos zabrała pani Małgorzata Świder – prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej „Zustrić”. Jej przemówienie, zarówno jak następne, Lesława Lisińskiego z Urzędy Miasta w Bytomiu oraz Alicji Brzan-Kloś z Koła Śląskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej miały charakter wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami na temat współpracy polsko-ukraińskiej.

Ostatnia część miała dużo luźniejszy charakter. Rozpoczęliśmy ją od testu wiedzy o Ukrainie – wszyscy obecni na sali mieli okazję sprawdzić ile wiedzą o naszym wschodnim sąsiedzie. Jak się okazało poziom był na tyle wyrównany, że konieczna był dogrywka do tego, by wyłonić laureatów. Wszyscy zostali nagrodzeni przygotowanymi przez organizatorów zestawami gadżetów oraz upominkami. W międzyczasie swoje wystąpienia miały laureatki konkursu dla studentów na najlepszy artykuł naukowy na temat związany z Ukrainą. Zwyciężczynią okazała się studentka Uniwersytetu Śląskiego, Kamila Kania, z pracą o tytule „Język-tożsamość-polityka. Przypadek ukraiński.” Drugie miejsce zajęła ukraińska studentka Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu, Viktoriya Sadova. Napisała ona pracę pod tytułem „Korupcja – to polityczna wola”. One również zostały nagrodzone.

Konferencja zorganizowana przez ED Katowice na terenie Uniwersytetu Śląskiego miała niezwykle udany przebieg. Cieszy nas szczególnie, że udało się połączyć tak różne instytucje, które mogły się podzielić swoją współpracą z Ukrainą. Tak samo jak cieszy nas zainteresowanie studentów, nie tylko polskich, z kolejnego wydarzenia organizowanego przez nasz punkt z myślą przede wszystkim o nich.



























 

 

 

 

 

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami