O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Debata na temat budżetu UE
   

 

W całej Europie gospodarstwa domowe podsumowują swoje wydatki i koncentrują się na priorytetach. Rezygnujemy z luksusów i inwestujemy w to, co naprawdę ma znaczenie dla naszej przyszłości.

Unia Europejska robi dokładnie to samo. Przedstawiona przez Komisję propozycja budżetu przewiduje inwestycje w naszą wspólną przyszłość. Podatnicy otrzymają więcej, choć nadal będą wydawać tyle samo. Powstanie prawdziwie europejski budżet, budżet na rzecz integracji.

Pobudzić wzrost gospodarczy w całej Unii Europejskiej

Duża część budżetu zostanie przeznaczona na zwiększenie zatrudnienia oraz pobudzenie wzrostu gospodarczego. Ze środków specjalnego instrumentu na rzecz spójności finansowane będzie łączenie sektorów energii, transportu oraz technologii informacyjnych.

Znacznie zwiększone zostaną środki na edukację i kształcenie zawodowe oraz badania naukowe i innowacje mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i realizację nowatorskich pomysłów. Wydatki w regionach mniej rozwiniętych przeznaczone zostaną na tworzenie nowych miejsc pracy i pobudzanie wzrostu gospodarczego, co przyniesie korzyści całej Europie.

Bezpieczniejsza Europa

Wiele współczesnych wyzwań ma wymiar międzynarodowy. Taniej jest również podejmować te wyzwania na szczeblu europejskim niż osobno przez każde z 27 poszczególnych państw UE.

Priorytetem wydatków na europejskie rolnictwo będzie bezpieczna i zdrowa żywność. Około 30 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników będzie zależało od tego, na ile ich uprawy są przyjazne dla środowiska.

Planowane wydatki pomogą chronić środowisko, zwiększać efektywność energetyczną, zwalczać zmiany klimatu, zapewnić większą spójność przy rówoczesnym wspieraniu realizacji celów społecznych. W wielu obszarach wydatki te mogą zapewnić efekt dźwigni.

Nowy budżet pozwoli też wzmocnić zarządzanie zewnętrznymi granicami UE oraz zapewnić nowe fundusze na zwalczanie przestępczości, terroryzmu i cyberprzestępczości.

Pozycja UE na świecie

Postęp techniczny sprawia, że świat nie jest już tak ogromny jak dawniej. Nowe sojusze i nowe mocarstwa powodują, że Europa musi silniej zaznaczyć swoją pozycję.

Zwiększone zostaną wydatki na ochronę interesów Europy. Ostatnie wydarzenia w południowym regionie Morza Śródziemnego po raz kolejny pokazały, jaki wpływ mogą mieć na Europę dramatyczne wydarzenia w krajach sąsiadujących. UE przewiduje zachęty dla krajów, które przeprowadzą reformy polityczne i gospodarcze wzmacniające demokrację w regionie.

Europa, z której funduszy pochodzi ponad połowa pomocy rozwojowej na świecie, ma zamiar do roku 2015 osiągnąć cel polegający na przeznaczaniu na nią 0,7 proc. swojego DNB. Zobowiązanie to znalazło się również w nowym budżecie.

Bardziej sprawiedliwy i przejrzysty budżet

Podatnicy powinni wiedzieć, jak wydawane są ich pieniądze. Nowy budżet powinien być prostszy, bardziej przejrzysty i sprawiedliwy. Proponujemy wprowadzenie zmian w sposobie finansowania budżetu dzięki stworzeniu dodatkowych źródeł dochodu, które częściowo zastąpiłyby składki oparte na DNB poszczególnych krajów. Wierzymy, że zyskają na tym zarówno gospodarstwa domowe, jak i poszczególne kraje.

Zaproponowany przez Komisję budżet zostanie m.in. przedyskutowany przez przywódców UE na posiedzeniu w Brukseli w dniach 22–23 listopada.

 

 

 

 

 

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami