O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami
 
O nas
Aktualności ED
Aktualności z Unii Europejskiej
Lekcje europejskie
Spotkania dla studentów
Bezpłatne spotkania otwarte
Dokumenty i publikacje do pobrania
KONKURSY
Projekty dla młodzieży
Galeria zdjęć
Polska Prezydencja w Radzie UE
Partnerzy
Eurodeputowani z woj.śląskiego
Europe Direct
w Polsce i Europie
Kontakt
Przydatne linki
Media









www.rcie.katowice.pl

E-D w Polsce:
 

Białystok
Książnica Beskidzka
Bydgoszcz
Gdańsk
Gorzów Wielkopolski
Inowrocław
Katowice
Kołobrzeg
Kraków
Legnica
Lublin
Olecko
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski Piotrków Trybunalski
Poznań
Przemyśl
Warszawa
Zamość
Zielona Góra

   


Wciąż trudna sytuacja gospodarki UE

.
   

 

Krótkoterminowe perspektywy gospodarcze dla UE i strefy euro nadal cechuje niepewność. Jednak w 2013 r. PKB ma stopniowo zacząć rosnąć, a w 2014 r. – umacniać się.

7 listopada Komisja opublikowała jesienną prognozę gospodarczą dla strefy euro i całej Unii Europejskiej. Prognoza obejmuje wskaźniki uwzględniające m.in. produkt krajowy brutto (PKB), inflację, zatrudnienie i finanse publiczne na lata 2012-14.

Skutki kryzysu finansowego nadal mają wpływ na wskaźniki wzrostu i zatrudnienia UE i strefy euro. Jednak na początku 2013 r. przewiduje się stopniowe ożywienie gospodarki.

Produkt krajowy brutto

W 2012 r. realny PKB ma zmniejszyć się o 0,3 proc. w UE i o 0,4 proc. w strefie euro. Jednakże dzięki zdecydowanym działaniom politycznym mającym powstrzymać kryzys oraz środkom usprawniającym funkcjonowanie unii gospodarczej i walutowej sytuacja gospodarcza UE się stabilizuje.

W 2013 r. spodziewany jest stopniowy powrót na ścieżkę wzrostu: PKB ma zwiększyć się o 0,4 proc. w UE i o 0,1 proc. w strefie euro, choć utrzymają się znaczne różnice między państwami członkowskimi. Niemniej jednak te z państw, które zmagały się ze znacznym spadkiem konkurencyjności, stopniowo odnotowują jej wzrost.

Wraz z reformami strukturalnymi otworzy to drogę do silniejszego i bardziej równomiernego rozwoju gospodarczego w 2014 r., kiedy to zgodnie z przewidywaniami PKB wzrośnie o 1,6 proc. w UE i o 1,4 proc. w strefie euro.

Bezrobocie

Ze względu na osłabienie działalności gospodarczej oczekuje się, że stopa bezrobocia w 2012 r. wyniesie 10,5 proc. w UE i 11,3 proc. w strefie euro. W 2013 r. osiągnie ona rekordowy poziom wynoszący 10,9 proc. w UE i 11,8 proc. w strefie euro, a w 2014 r. nieco spadnie.

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych powiedział:

„Nasze prognozy wskazują na stopniową poprawę perspektyw gospodarczych Europy i to już od początku przyszłego roku. Dzięki istotnym decyzjom politycznym stworzyliśmy solidne fundamenty umożliwiające wzmocnienie zaufania. Napięcia na rynkach osłabły, ale nie stanowi to bynajmniej powodu do samozadowolenia. Europa musi również w przyszłości łączyć solidną politykę finansową z reformami strukturalnymi, tak aby stworzyć warunki dla trwałego wzrostu gospodarczego pozwalającego na zmniejszenie bezrobocia, którego obecnego, wysokiego poziomu absolutnie nie można zaakceptować.”

Inflacja

Przewiduje się, że w 2013 r. inflacja spadnie do poziomu 2 proc. w EU i 1,8 proc. w strefie euro.

 

 

 

 

 

 



 
O nas | Europe Direct w Polsce i Europie | Kontakt z nami