Językowe lekcje
2018-10-02 | 15:14:58

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków (EDJ). To dobra okazja do przypomnienia o tym, jak ważna jest nauka języków obcych. Ważna i niezwykle potrzebna w wielojęzycznym świecie.

Na całym świecie jest około 7 tysięcy jezyków. W Europie ponad 200. 24 języki mają status języka urzędowego Unii Europejskiej. UE ma świadomość tej wielojęzyczności, dlatego promuje uczenie się języków obcych.

My też, w końcówce września i na początku października, przeprowadziliśmy w Mysłowicach, Tychach i Katowicach lekcje związane z tym tematem.

W Szkole Podstawowej nr 4 w Mysłowicach oraz w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach lekcje zostały przeprowadzone przez praktykantki Europe Direct - Katowice pochodzące z Kenii i Ukrainy. Uczniowie mieli  zatem niezwykłą okazję zapoznać się z historią i kulturą ich krajów, poznać różne ciekawostki, a na koniec sprawdzić swoją wiedze w quizach. Lekcje były prowadzone w języku angielskim, lecz nie zabrakło nawiązań do używanego w Kenii Swahili oraz do zapisywanego cyrylicą ukraińskiego.

Inne lekcje we wspomnianej mysłowickiej szkole dotyczyły instytucji Unii Europejskiej, które są niezwykle wielojęzyczne. Nie zabrakło informacji o Parlamencie Europejskim, w którym każdy z posłów może przemawiać swoim ojczystym jezykiem, a także o regulujacych działalność poszczególnych instytucji traktatach, sporządzonych we wszystkich jezykach urzędowych UE.

Poza tym w Zespole Szkół Ekonomicznych w Katowicach zostało przeprowadzone szkolenie "Europass". Dotyczyło ono przygotowywania europejskiego CV, którego ważną częścią jest określenie umiejętności językowych.

EUROPE DIRECT W POLSCE