Europejska Unia Zdrowotna: pierwsze sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia pokazuje, że UE poczyniła znaczne postępy
2022-12-05 | 09:23:27

Komunikat prasowy
30 listopada 2022, Bruksela

IP/22/7154

Europejska Unia Zdrowotna: pierwsze sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia pokazuje, że UE poczyniła znaczne postępy

Komisja opublikowała dziś pierwsze sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia. W sprawozdaniu podkreślono postępy w dziedzinie gotowości i reagowania poczynione od początku pandemii COVID-19, koncentrując się w szczególności na medycznych środkach przeciwdziałania.

W tym względzie sprawozdanie opiera się na wnioskach wyciągniętych podczas pandemii oraz na pracach podjętych w celu poprawy gotowości i reagowania. Określono w nim również nowe wyzwania stojące przed organami ds. zdrowia publicznego i przedstawiono konkretne działania, które Komisja podejmie w celu ich bezpośredniego rozwiązania.

Wiele już osiągnięto. Dzięki ustanowieniu Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) Komisja poczyniła istotne kroki we wszystkich dziedzinach gotowości w dziedzinie zdrowia, w tym w zakresie wykrywania i profilaktyki chorób, badań naukowych, współpracy międzynarodowej, reagowania, inwestycji i walki z dezinformacją.

Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia. W oparciu o trzy priorytetowe zagrożenia dla zdrowia zidentyfikowane w lipcu 2022 r. (patogeny o wysokim potencjale pandemicznym, zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe oraz zagrożenia wynikające z nabytej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe) w sprawozdaniu określono kluczowe działania, które mają doprowadzić do poprawy gotowości UE w przyszłym roku.

Co dalej?

Kolejne kroki na rzecz lepszej gotowości w zakresie medycznych środków przeciwdziałania koncentrują się na czterech osiach i obejmują konkretne działania na 2023 r.

Rozwój medycznych środków przeciwdziałania: zostanie ustanowiony fundusz HERA INVEST z budżetem w wysokości 100 mln euro, by wspierać innowacyjne i strategiczne projekty w zakresie rozwoju medycznych środków przeciwdziałania priorytetowym transgranicznym zagrożeniom zdrowia.

Komisja zainwestuje również do 80 mln euro w projekty dotyczące „szczepionki 2.0 przeciwko COVID-19”, aby wspierać rozwój szczepionek następnej generacji w celu opracowania dobrze rokujących technologii, które można stosować po pandemii COVID-19.

Ocena zagrożeń i gromadzenie informacji: HERA stworzy platformę informacji o medycznych środkach przeciwdziałania (MCMI). To narzędzie gromadzenia informacji i oceny zagrożeń pozwoli lepiej powiązać wykrywanie zagrożeń dla zdrowia z dostępnością medycznych środków przeciwdziałania tym zagrożeniom w UE.

Odporne łańcuchy dostaw i zdolność produkcyjna: między innymi nadal wzmacniana będzie unijna sieć FAB, aby zapewnić UE zdolność do szybkiego wytwarzania medycznych środków przeciwdziałania ratujących życie w czasach kryzysu. Dostęp państw członkowskich do medycznych środków przeciwdziałania ułatwi również opracowanie dynamicznego systemu zakupów.

Koordynacja międzynarodowa i współpraca globalna: wirusy przenoszą się między granicami. Poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia, takie jak COVID-19, mogą docierać do UE z zagranicy i odwrotnie. Należy wspierać i rozszerzać partnerstwa strategiczne UE z państwami trzecimi. Sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia należy zatem odczytywać w powiązaniu z nową globalną strategią UE w dziedzinie zdrowia, która stawia UE w centrum międzynarodowych starań na rzecz zwiększenia gotowości na przyszłe stany zagrożenia zdrowia.

W planie prac urzędu HERA na 2023 r. przedstawiono bardziej szczegółowo, co zostanie osiągnięte w przypadku wszystkich tych działań.

Kontekst

Sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia ogłoszono po raz pierwszy w komunikacie Komisji z 2021 r. „Wyciąganie wstępnych wniosków z pandemii COVID-19”. Jest to coroczne sprawozdanie Komisji, w którym analizuje się zmieniający się krajobraz zagrożeń dla zdrowia w UE i jej stan gotowości. Obejmuje ono pandemie i inne sytuacje zagrożenia dla zdrowia, a także inne scenariusze, z którymi UE może się zmierzyć, takie jak ataki lub wypadki chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe (CBRJ) lub inne katastrofy środowiskowe lub techniczne.

Dostępność medycznych środków przeciwdziałania jest tylko jednym z elementów prac na rzecz gotowości. Przyszłe sprawozdania skoncentrują się zatem również na innych dziedzinach, które mają zasadnicze znaczenie dla poprawy unijnego strategicznego systemu gotowości i reagowania w dziedzinie zdrowia.

Urząd HERA stanowi jeden z głównych fundamentów Europejskiej Unii Zdrowotnej i poprawia zdolność do reagowania i gotowość UE na wypadek stanów zagrożenia zdrowia. Urząd ustanowiono we wrześniu 2021 r., aby doraźne rozwiązania w zakresie zarządzania pandemią zastąpić stałą strukturą z odpowiednimi narzędziami i zasobami, które umożliwiają lepsze planowanie działań UE w sytuacjach nadzwyczajnych związanych ze zdrowiem. Głównym zadaniem urzędu HERA jest zapewnienie opracowania, produkcji, zamówień i sprawiedliwej dystrybucji kluczowych medycznych środków przeciwdziałania w każdym przypadku, gdy jest to konieczne. W tym celu HERA ocenia potencjalne poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia i gromadzi niezbędne informacje.

Dodatkowe informacje

Zestawienie informacji: sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia oraz plan prac HERA

Sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia

Globalna strategia UE w dziedzinie zdrowia

Strona internetowa urzędu HERA

 

Cytaty

Pandemia pokazała, że gotowość ma kluczowe znaczenie dla ochrony naszych obywateli przed globalnymi kryzysami zdrowotnymi. Od 2020 r. UE znacznie wzmocniła swoją strukturę bezpieczeństwa zdrowotnego i reagowanie w tym zakresie dzięki silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, której centralnym elementem jest urząd HERA. W nadchodzących latach będziemy, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, nadal wzmacniać zdolności UE w zakresie zbiorowej gotowości oraz współpracować z partnerami międzynarodowymi, aby zagwarantować, że w razie kolejnego kryzysu będziemy gotowi, by szybko i zdecydowanie stawić mu czoła wspólnie jako Unia. Tego oczekują od nas mieszkańcy Europy i to musimy osiągnąć.

Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności - 30/11/2022

 

Jak boleśnie odczuliśmy to podczas pandemii, kryzysy zdrowotne nie znają granic i szybko się rozprzestrzeniają. Niezwykle ważne jest, byśmy kontynuowali prace w zakresie gotowości i środków przeciwdziałania. Dzięki sprawozdaniu wiemy, na czym stoimy, a co najważniejsze, mamy plan działania na przyszłość. Wyraźnie widać, że UE osiąga rezultaty i dba o to, byśmy byli gotowi na wypadek wystąpienia nowego kryzysu.

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia - 30/11/2022

 

Sprawozdanie na temat stanu gotowości w dziedzinie zdrowia (PDF)

Kontakty dla prasy

 





EUROPE DIRECT W POLSCE