Szczepionki, odbudowa i transformacja - rezultatów w tych obszarach chce od UE portugalska prezydencja
2021-01-21 | 09:33:21

Szczepionki, odbudowa i transformacja - rezultatów w tych obszarach chce od UE portugalska prezydencja

Posłowie wraz z premierem Portugalii António Costą debatowali o programie portugalskiej prezydencji w Radzie UE na kolejne sześć miesięcy.

Skuteczna kampania szczepień przeciwko COVID-19 oraz gospodarcza i społeczna odbudowa, sprzyjająca jednocześnie zielonej i cyfrowej transformacji to według premiera Costy największe wyzwania portugalskiej prezydencji. Premier Costa wezwał jednocześnie pozostałe państwa członkowskie do wspólnej pracy na rzecz osiągnięcia tych celów, dodając, że międzynarodowa solidarność jest kluczowa, by pokonać wirusa.

Premier zwrócił uwagę na wyzwania takie jak kryzys klimatyczny, które również będą wymagały wzmożonej uwagi UE. Wyznając motto „Czas na działanie”, portugalska prezydencja planuje przyjąć Europejskie prawo o klimacie, przyśpieszyć prace nad pakietem Aktu o usługach cyfrowych, pracować nad realizacją Europejskiego filaru praw socjalnych oraz nad wzmocnieniem partnerstwa międzynarodowego, szczególnie z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i krajami Ameryki Łacińskiej. Portugalskie Porto będzie również gospodarzem szczytu UE-Indie, który dotyczył będzie tematów cyfryzacji, handlu, inwestycji, produktów farmaceutycznych, nauki i kosmosu.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła plany portugalskiej prezydencji skupienia się na kwestiach społecznych i powiedziała, że Komisja zmodyfikuje swoją strategię przemysłową, tak żeby znalazło się w niej miejsce na „dobre miejsca pracy w świecie po pandemii”. „Zielona, cyfrowa i sprawiedliwa odbudowa musi dotyczyć odbudowy miejsc pracy”, podkreśliła.

Postulaty portugalskiej prezydencji spotkały się bardzo dobrą reakcją posłów. Europarlamentarzyści podkreślali, że w związku z kryzysem wywołanym COVID-19 gospodarka i wszystkie kwestie społecznych znalazły się w stanie zagrożenia, potępili jednostronne działania podejmowane przez państwa członkowskie w kwestii szczepionek oraz apelowali, aby plan odbudowy dostarczył nowych miejsc pracy i zmniejszył nierówności. Pomoc UE w odbudowie powinna przyczynić się również do zielonej i cyfrowej transformacji.

Został poruszony również temat umowy handlowej UE z Mercosur. Część posłów zwróciła się do premiera Costy z prośbą o nadanie sprawie szybszego toku, podczas gdy inni chcieli zaniechania prac nad umową. Ponadto, europarlamentarzyści apelowali o przyśpieszenie prac nad wspólną polityką azylową i migracyjną, intensyfikację relacji z państwami wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bałkanów Zachodnich oraz postępy w sprawie Konferencji o przyszłości Europy.

Więcej informacji – europarl.europa.eu (ENG)

 

Parlament Europejski, Biuro w Polsce
Komunikat prasowy – 20/01/2021





EUROPE DIRECT W POLSCE