Europejski ZIELONY TYDZIEŃ rozpocznie się 13 maja w Warszawie
2019-05-10 | 15:45:57

Europejski ZIELONY TYDZIEŃ rozpocznie się 13 maja w Warszawie

Green Week (Zielony Tydzień) to największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska organizowane przez Komisję Europejską. Jest okazją do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk między przedstawicielami administracji państwowej, przemysłu, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i mediów. W tym roku Zielony Tydzień rozpocznie się w Warszawie 13 maja. Konferencję inaugurującą pt. „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie" organizuje Komisja Europejska oraz samorząd województwa mazowieckiego. Otwiera ona cykl wydarzeń, które przez jeden majowy tydzień zmienią Unię Europejską w jedną platformę ekologiczną, laboratorium pomysłów, scenę wystaw, warsztatów i pokazów itd. Wszystko to wokół i dla środowiska. Konferencji w Warszawie towarzyszyć będzie otwarty piknik naukowo-środowiskowy.

ZIELONY TYDZIEŃ W WARSZAWIE

Zielony Tydzień UE 2019 rozpocznie w Warszawie 13 maja oficjalna konferencja „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie", połączona z debatami. W spotkaniu, które odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, może uczestniczyć każdy, kto czuje, że ochrona środowiska to nie tylko seria uregulowań prawnych, norm i parametrów, nie sama idea, ale obszar badawczy, konkretne działania oraz sprawa dotycząca nas wszystkich. Wystarczy zarejestrować się na: www.greenweek.mazovia.pl/register.

W spotkaniu wezmą udział m.in.: Karmenu Vella – Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska RP, Rafał Trzaskowski – Prezydent m. st. Warszawy. Moderatorem spotkania będzie dr Tomasz Rożek.

Konferencji towarzyszyć będzie otwarty piknik naukowo-środowiskowy w ogrodach BUW, z mnóstwem atrakcji, warsztatów i pokazów związanych z ochroną środowiska. Wśród nich m.in. ekspozycja poświęcona zanieczyszczeniom wód słodkowodnych mikroplastikiem oraz ich oczyszczaniu m.in. z wykorzystaniem małż słodkowodnych; wystawa dotycząca badań przyrodniczych prowadzonych przy użyciu dronów, lidarów, bliskiej podczerwieni czy zdjęć satelitarnych. Podczas warsztatów antropologicznych będzie można nauczyć się określania wieku i płci w oparciu o badania szkieletów ludzkich w kontekście wpływu warunków środowiskowych. Natomiast warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii i badań mikroklimatu pokażą, co to ma wspólnego z termowizją.

Wśród wystawców m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, SGGW, Politechnika Warszawska oraz Innovenergy Sp. z o.o., Kampinoski Park Narodowy i KEZO.

Konferencja i piknik odbędą się 13 maja w godz. 10:00-15:00, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji. Zapraszamy!

GREEN WEEK 2019

Przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska mają ogromny wpływ na życie obywateli. Przyczyniają się do poprawy jakość wody i powietrza, chronią przyrodę i zachęcają do recyklingu. Jednak aby mogły mieć realny wpływ, muszą być wdrażane w pełni.

27 marca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała zbiór raportów na temat stanu wdrażania przepisów środowiskowych w Europie – Przegląd realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska (EIR). Podczas Zielonego Tygodnia UE 2019 przeanalizowane zostaną wyniki tego przeglądu, między innymi pod kątem następujących kwestii: W jaki sposób przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska przynoszą korzyść obywatelom? Na czym polega pomyślne wdrożenie przepisów? Dlaczego i gdzie występują luki we wdrożeniu przepisów? W jaki sposób zainteresowane podmioty mogą przejmować odpowiedzialność za unijne przepisy? Oraz w jaki sposób Unia Europejska może to ułatwiać, dbając o to, aby głosy obywateli były brane pod uwagę?

Jak co roku, Zielony Tydzień UE obejmować będzie szereg imprez partnerskich, organizowanych w całej Europie przez wiele różnych podmiotów, w tym władze lokalne, organizacje pozarządowe i firmy. W Brukseli odbędzie się konferencja wysokiego szczebla (15-17 maja). Podczas konferencji wręczone zostaną nagrody Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (Komitet Regionów) oraz nagrody programu LIFE.

Warszawa, 10 maja 2019 r.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-02-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE