Obchody Dnia Europy w 2019 r.
2019-05-09 | 14:40:47

POLSKA ZARZUCIŁA KOTWICĘ W ZACHODNIEJ CYWILIZACJI

OBCHODY DNIA EUROPY W 2019 R. 

 

9 maja we wszystkich krajach UE obchodzimy Dzień Europy. Data ta nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji Europy. W Polsce w tym roku obchody będą miały szczególny charakter - ze względu na piętnastolecie członkostwa w Unii Europejskiej. To także okazja aby zachęcić Polaków do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: „Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność." Wkładem Polski w budowę tej solidarności było wniesienie doświadczenia kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej" i „nowej" Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na wzrost gospodarczy.

1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzisiaj, z perspektywy 15 lat, możemy powiedzieć, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas.

-„Zrobiliśmy ogromny skok. Fundusze unijne pozwoliły złagodzić koszty naszej transformacji gospodarczej, zniwelować różnice rozwojowe i zmniejszyć dystans dzielący nas od najbogatszych gospodarek Europy o około 10-12 lat. Dołączyliśmy także do globalnego łańcucha dostaw i weszliśmy w światowy krwiobieg ekonomiczny. Dzięki akcesji ponownie zarzuciliśmy kotwicę w zachodniej cywilizacji." - powiedział dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są widoczne gołym okiem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca zwiększyło się aż o 100 proc. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.

Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską „Eurobarometru 90" wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.

 

PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY W WARSZAWIE

Motywem przewodnim obchodów Dnia Europy w Polsce będzie 15 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego (26 maja br.). Z tej okazji, 9 i 11 maja br. w wielu miastach Polski odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki rodzinne.

W Warszawie, 11 maja br. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie, a także miło i rodzinne spędzić majowy weekend.

namiocie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można poznać działania i projekty związane z obchodami 15 lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, a także uzyskać informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego i prowadzonej przez Komisję Europejską kampanii #EUandME https://europa.eu/euandme/frontpage_pl – jej celem jest pokazanie, że Europa to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą - ich projekty, pasje, wytyczone cele. Przepisy i inicjatywy UE dają narzędzia do ich realizowania. Inspirują do rozwoju i zmieniania rzeczywistości wokół siebie.

Będzie można także oddać swój głos na organizacje pozarządowe biorące udział w konkursie „MÓJ GŁOS, MOJA EUROPA"https://www.mojglos.euin.pl/, realizowanym przez Komisję Europejską w Polsce. Celem konkursu jest m.in. zachęcenie obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i dofinansowanie NGOsów, które wspierają rozwój lokalnych społeczności, grup obywateli, poprzez pomoc m.in. w zdobywaniu wiedzy, edukacji obywatelskiej, rozwijaniu pasji czy też rozwoju osobistym.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli zagrać w „Kole Fortuny" i sprawdzić swoją wiedzę na temat korzyści, jakie Polska odniosła z członkostwa w UE. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją kreatywność i stworzyć własne „europejskie" torby. W kąciku tatuażu artystki plastyczki będą wykonywać piękne „europejskie tatuaże".

W specjalnie wyróżnionej części namiotów Komisji Europejskiej, powstanie „europejska" kawiarenka. Goście Miasteczka będą mogli skosztować pysznej, aromatycznej kawy. Elementem kawiarenki będzie także punkt fotograficzny, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie (samemu lub wspólnie z rodziną/przyjaciółmi). Powstałe zdjęcie zostanie nadrukowane na piankę od kawy. Pamiątkowe zdjęcie będzie można zrobić nie tylko w „europejskiej" kawiarence. Do dyspozycji gości Miasteczka będzie stanowisko do robienia InstaFoto wyposażone w drukarkę i „fizyczną" ramkę Instagrama.

 

Dodatkowe informacje

OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ

Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w PolsceCentrum Jasna, ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa,

Kontakt dla mediów: Piotr Świtalski, Tel.: +48 22 556 89 73, E-mail: Piotr.SWITALSKI@ec.europa.eu

 

Komunikat prasowy – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Warszawa, 6 maja 2019 r.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-02-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE