100 europejskich miast zobowiązuje się do działań na rzecz klimatu
2014-10-16 | 14:57:22

Dzień dzisiejszy stanowi kamień milowy dla inicjatywy „Mayors Adapt” prowadzonej przez Komisję Europejską. 100 miast europejskich zdecydowało się przystąpić do czynu w celu zwalczania zmiany klimatu. Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard, powitała burmistrzów i prezydentów miast z całej Europy podczas oficjalnej ceremonii potwierdzającej ich uczestnictwo w inicjatywie. W trakcie tego całodziennego wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość przedyskutowania, w jaki sposób miasta mogą lepiej przygotować się na niekorzystne skutki zmiany klimatu. Będą mogli oni również wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard, stwierdziła: „Kiedy w marcu uruchamialiśmy inicjatywę „Mayors Adapt”, naszym celem było stworzenie do końca roku sieci obejmującej 50 miast. Mamy już 100 miast, a jeszcze więcej czeka w kolejce, żeby się przyłączyć. Nasze miasta wzmacniają swoją odporność na zmianę klimatu. To wspaniała wiadomość dla obywateli i dla przedsiębiorstw. O wiele taniej będzie, jeśli się dobrze przygotujemy, niż gdybyśmy mieli później radzić sobie ze skutkami – co więcej, porządne przygotowanie może ocalić wiele istnień ludzkich”.

Listę miast-sygnatariuszy otwiera Agueda w Portugalii, a zamyka Zwijndrecht w Belgii. Poza tym widnieją na niej takie miasta jak Barcelona, Kopenhaga, Frankfurt, Glasgow, Lizbona, Monachium, Neapol i Rotterdam. Za pomocą nagrania wideo mowę do uczestników wygłosił były burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg. Poprzez łącze internetowe w wydarzeniu uczestniczyła także Christiana Figueres, sekretarz wykonawczy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W wydarzeniu tym udział wziął również europejski komisarz Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej i miejskiej.

Kontekst

Inicjatywę „Mayors Adapt” uruchomiono w marcu 2014 r. w ramach udanej inicjatywy „Porozumienie Burmistrzów”. „Porozumienie Burmistrzów” koncentruje się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, natomiast celem „Mayors Adapt” są środki dostosowawcze. Miasta, będąc skupiskami ludności i ośrodkami infrastruktury, są szczególnie narażone na ekstremalne zdarzenia meteorologiczne i niekorzystne skutki zmiany klimatu. Władze lokalne odgrywają zatem kluczową rolę we wdrażaniu środków łagodzenia i dostosowywania się do zmian klimatu.

Udział w inicjatywie „Mayors Adapt” przyniesie władzom lokalnym korzyści w formie wsparcia dla działań lokalnych mających na celu radzenie sobie ze zmianami klimatu. Ponadto władze lokalne uzyskają platformę współpracy, a fakt przyjmowania koniecznych środków będzie bardziej nagłośniony.

 

Dodatkowe informacje uzyskać można na stronie http://mayors-adapt.eu/

Pełna lista miast-sygnatariuszy znajduje się na stronie: http://mayors-adapt.eu/taking-action/participating-cities/

Komunikat Komisji Europejskiej, Bruksela, 16 października 2014

EUROPE DIRECT W POLSCE